Menu:

Profesní jazykové znalosti

Jazykové znalosti na profesionální úrovni se musí nutně hodit v podstatě každému člověku, jelikož při komunikaci s firmami cizího charakteru ji určitě uplatní. Ne nadarmo již Jan Amos Komenský tvrdil, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsou člověkem. Jazykové znalosti je možné rozdělit do dvou základních kategorií.

V prvním případě bychom mluvili o jazykové znalosti na úrovni soukromého domluvení se s osobou cizím jazykem. Jinými slovy, šlo by o komunikativní úroveň jazyka, ovšem v soukromém sektoru. Je samozřejmé, že lidé, se kterými mluvíme o různých běžných tématech, jsou schopni se nám bez větších problémů přizpůsobit, pokud naše znalosti nejsou stoprocentní. Jestliže se ovšem vydáme do druhé oblasti, tedy do pracovní profesionální odborné znalosti cizího jazyka, tak zjistíme, že ta musí mít zcela odlišné parametry. Ne nadarmo mnohé společnosti musí volit profesionální tlumočení k tomu, aby mohly komunikovat se svými obchodními partnery opravdu velmi efektivně. V podstatě každý, kdo chce komunikovat na profesionální úrovni, musí být vybaven naprosto precizní slovní zásobou a schopnostmi komunikace na úrovni, která vyžaduje opravdu kvalitní komunikativní znalosti.

Často se pořádají různými společnostmi firemní jazykové kurzy, které mají zvednout úroveň jazykových znalostí zaměstnanců určité společnosti na profesionální úrovni. Tyto kurzy jsou pochopitelně rozděleny na různé dovednostní kategorie, takže si mohou ověřit a rozšířit své znalosti lidé, kteří již mají nějaké ty základy a také lidé, kteří ještě vůbec žádnou jazykovou znalostí nedisponují. Když bychom se měli na jazykové kurzy soustředit z pohledu samotných cizích jazyků, jež jsou vyučovány, tak nejrozšířenější jsou pochopitelně firemní kurzy angličtiny, jež je pochopitelně světově nejrozšířenějším jazykem. Anglicky se ostatně mluví prakticky všude, a to nejen ve sféře obchodu.

18. 08. 2011